Історико-етнографічний музей при Луко-Барському ЗЗСО І-ІІІ ступенів – ЗДО Жмеринського району Вінницької області має одноіменний (історико-етнографічний) профіль, державної форми власності. Заснований  музей  30.12.2000 року (наказ по Луко-Барській ЗОШ  І-ІІІ ступенів № 101 від 30.12.2000 року).

      Музей зареєстровано управлінням освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації (свідоцтво № 02-03 про реєстрацію музею при навчальному закладі, що перебуває у сфері управління Міністерства освіти і науки України від 20 грудня 2007 року).

      Засновником і власником музею є вищезазначений навчальний заклад.

      Адреса музею:  Луко-Барський ЗЗСО І-ІІІ ступенів – ЗДО, вулиця Калинова, 8, село Лука Барська, Жмеринського району, Вінницької області, 23015. Тел. (04341)39-3-32.

       За статусом музей  не є юридичною особою.

Відділ освіти Барської ОТГ здійснює методичне керівництво роботою музею.

     Розпочинав  музейну справу в навчальному закладі Анатолій Митрофанович Панчук, колишній директор, який майже 30 років очолював Луко-Барську ЗОШ І-Ш ступенів.  

    Історико-етнографічний музей пройшов досить довгий і нелегкий період свого формування. Започатковувався він як куточок бойової слави, потім доповнювався  краєзнавчими матеріалами. Поступово збільшувалася кількість експонатів. З того часу музей став надбанням  всієї сільської  громади.  Варто відмітити, що матеріали музею і вся його діяльність пропагують  українську ідентичність.

      Члени педагогічного колективу, учні та їх батьки у вільний від навчання та роботи час, у вихідні й святкові дні проводили в експедиціях зі збору експонатів. Одночасно ремонтували  і оформляли приміщення музею. Проте найважчим завданням було переконати людей, що все те, що вони передадуть до музею, буде збережено і принесе користь, стане тим вузликом, що пов’яже музей із родиною, стане набутком і пам’яттю всієї  сільської громади. Потрібно було подолати стереотипи «діти пограються та й викинуть». Подолали. Самі люди почали приносити навіть те, що було дуже дороге для родини: нагороди, документи,  сімейні реліквії. Все більше з’являлося ентузіастів, які не тільки збирали матеріали, не тільки допомагали їх оформляти, але й вели велику просвітницьку роботу.

       З метою активізації творчої та пошукової діяльності краєзнавчої громадськості, розвитку музейної справи з 15 жовтня по 15 грудня  2009 року проходив  Перший  Всеукраїнський  конкурс  на  кращий  громадський  музей, який   проходив під  егідою    Національної  спілки  краєзнавців України   спільно  з  Міністерством  освіти  та  науки.

       За   рекомендацією Департаменту (тоді ще  управління)  освіти  та  науки  Вінницької  ОДА, відділу   освіти  Барської  РДА  до участі у    конкурсі долучився  й  історико-етнографічний  музей, що  діє  при  нашому закладі.

       Шкільний музей отримав  високу   оцінку   конкурсної    комісії  і  виборов  ІІІ  місце  в  номінації  «Традиції  та  звичаї  моєї  малої  Батьківщини»,   нагороджений  Дипломом  Національної  спілки краєзнавців України.

     Основні завдання   музею - дбайливе збере­ження свідчень історії, побуту та культури від прадавніх дже­рел минулого до надбань сьо­годення – вагомий внесок у розвиток майбутнього України.

      Завдяки музейній справі, участі у конкурсі Міжнародного благодійного фонду та підготовки до здобуття звання «Зразковий музей» вдалося активізувати не тільки учнівський та педагогічний колективи, але й пробудити інтерес до музейної справи сільської громади, владних структур, інших навчальних та культурних закладів, дати поштовх до створення музеїв в багатьох навчально-виховних установах, що дає впевненість у відродженні та утвердженні духовно-моральних цінностей, у формуванні переконання невичерпного потенціалу сільської громади у вирішенні не тільки соціальних, але й духовно-моральних проблем.

Керівництво  музеєм.

     Директором та хранителем музею на даний час  є керівник навчального закладу - Наманюк В.М.  Згідно режиму роботи музей працює у понеділок - п’ятницю з 8.00 до 17.00 год.

Господарське утримання і фінансування  музею.

     Музей  використовує  приміщення  навчального  закладу.

Витрати, пов’язані  з  пошуковою  роботою, придбанням  інвентарю  та  оформлення   музею,  проводяться   за  рахунок  залучених  коштів (благодійні  та  спонсорські). Загальні  асигнування, кошти  відділу  освіти  не  залучаються.

Фонди  музею.

     Загальна площа музею - 120 м2, 3 експозиційні зали, в яких 1050 одиниць збереження, 326 предметів  основного фонду. Усі експозиції музею розташовуються у трьох залах, які постійно оновлюються та доповнюються.

      Серед музейних речей немає таких, які   входять до Державного реєстру національно-культурного  надбання.

        В експозиційних залах виділяють розділи: «Княжа доба», «Козаччина», «Громадянська війна», «Велика  Вітчизняна  війна», «Село  з  часів  заснування  і  до  сьогодення», «Народні  промисли», «З  історії  освіти  в  селі», «Реліквії та подарунки», «Інтер'єр сільського помешкання», «Селянський двір». Постійно  діють виставки «Подільська ікона» та «Подільська вишиванка».

    Останню  реекспозицію проведено у 2008 році.

    Серед оригінальних експонатів є фрагмент скам'янілого дуба, який знайдено на території села, «Псалтир» 1903 року видання, жіночий одяг початку дев'ятнадцятого століття, унікальні знаряддя праці, фрагмент Державного прапора Японії.

    Усі експонати зберігаються в експозиціях з дотриманням усіх вимог до зберігання та ведеться чіткий облік усіх  експонатів.

    Організована систематична  ціленаправлена  пошукова  робота  юних  краєзнавців.

     Через діяльність музею проводиться значна просвітницька робота серед учнів, батьків, громадськості села, учителів району, області. Це, зокрема,екскурсії, диспути, круглі столи, тематичні виставки, лекції, тренінги тощо. Музей відвідали гості із Нідерландів, Польщі, Росії, США, Ірану та ін.. Найкращі відгуки про музей залишили начальник Вінницького обласного управління освіти Івасюк І.Д., методисти обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників Мацієнко І.М., Новицька Л.В., голова обласної ради Заболотний Г.М., голова облдержадміністрації Домбровський О.Г., журналісти телеканалу «1+1», учасники обласних та районних семінарів, журналісти, почесні громадяни села. Музей відвідали гості із Нідерландів, Польщі, Росії,  Ірану.

          Проводиться значна просвітницька робота серед учнів, батьків, громадськості села, жителів району та області. Це, зокрема: екскурсії, диспути, « круглі столи», тематичні виставки, лекції, тренінги тощо.

     Дослідницькі проекти учнів, що спрямовані  на розвиток навчально-виховної роботи в системі формування української ідентичності через діяльність етнографічного музею.

     В музеї систематично проводяться масові заходи: «Христос народився! Славімо Його!», «Ой, роде наш красний!» «Христос воскрес: радійте, діти!», «Шляхами бойової і трудової звитяги», «Вшанування достойників», «Моє село - колиска моя золота», «Благословенна ти в віках», фольклорні та етнографічні звіти. Започатковано випуск альманаху «Фольклорний та етнографічний вісник». Щорічно проходить конкурс «Намалюю писанку, намалюю». Стали традиційними зустрічі з народними умільцями краю.

     Рада музею була ініціатором закладення калинового гаю біля школи (1 га) в честь усіх, хто не повернувся в село з воєн. Сьогодні в гаю росте понад сто кущів калини. До 70-ї річниці Перемоги їх посаджено рівно сто сімдесят три (саме стільки жителів села не повернулося живими додому в роки Другої світової війни). Завдяки раді музею біля школи було встановлено знак «Дерево життя», присвячений жертвам Голодомору і репресій. Під опікою ради музею сьогодні два пам'ятники воїнам, одна могила невідомому солдату, а ще живий пам’ятник на шкільному подвір'ї «Орликів дуб», пам'ятник усім добротворцям.

     Сьогодні на часі створення експозиції «Подільська садиба» (на відкритому просторі). Тому краєзнавці активно збирають матеріали, експонати, щоб уже в наступному році цю мрію здійснити. Є підстави надіятися, що незабаром музей матиме власне окреме приміщення.

     Завдяки музейній справі, участі у конкурсі Міжнародного благодійного фонду та підготовки до здобуття звання «Зразковий музей» нам вдалося активізувати не тільки учнівський та педагогічний колективи школи, але й пробудити інтерес до музейної справи сільської громади, владних структур, інших навчальних та культурних закладів, дати поштовх до створення музеїв в багатьох навчально-виховних установах, що дає впевненість у відродженні та утвердженні духовно-моральних цінностей, у формуванні переконання невичерпного потенціалу сільської громади у вирішенні не тільки соціальних, але й духовно-моральних проблем.